World Championship Qualifying Rounds - 2004

Grand Final

Vojens
14.08.2004


1. Hans N. Andersen   DK  (4)  14  3,2,3,3,3  59,1 
2. Antonio Lindbäck  (16)  12  2,3,3,2,2  60,2 
3. Roman Poważnyj  RUS  (13)  10  3,3,2,x,2  60,4 
4. Damian Baliński  PL  (8)  10  2,1,3,2,2  60,1 
5. Peter Karlsson  (7)  3,f,0,3,3  59,9 
6. Tomasz Chrzanowski  PL  (5)  1,2,1,3,2  61,1 
7. Stefan Andersson  (3)  0,2,2,1,3  61,5 
8. Kenneth Bjerre DK  (10)  3,0,1,0,3  59,2 
9. Bohumil Brhel  CZ  (11)  1,1,2,3,0  59,4 
10. Marcin Rempała  PL  (6)  0,3,1,2,1  59,9 
11. David Norris  GB  (2)  2,1,3,x,1  61,3 
12. Niels Kristian Iversen  DK  (15)  1,3,0,1,1  60,7 
13. Niklas Klingberg  (14)  0,2,1,2,1  60,1 
14. Wiesław Jaguś  PL  (12)  2,x,2,0,ef  61,1 
15. Ronni Pedersen  DK  (1)  1,1,0,1,0  60,8 
16. Craig Watson  AUS  (9)  0,0,ef,-,-  60,8 
          61,6 
          60,6 
          61,6 
          61,4 
          61,0 
          60,9 

Semi-finals:
Chrzanowski, Andersen, Andersson, Baliński-ef
Lindbäck, Bjerre, Karlsson, Poważnyj-x
Final:
Lindbäck, Chrzanowski, Bjerre, Andersen-ef

Semi-final

Heusden-Zolden
20.06.2004

1. Craig Watson AUS  (16)  12  2,3,2,2,3   
2. Sebastian Ułamek  PL  (9)  12  3,3,2,2,2   
3. Peter Karlsson  (11)  11  2,0,3,3,3   
4. Damian Baliński  PL  (8)  10  3,2,3,1,1   
5. Kenneth Bjerre DK  (15)  10 1,2,2,3,2  
6. David Norris GB (6)  9 2,2,1,1,3  
7. Stefan Andersson  (10)  1,0,1,3,3   
8. Ronni Pedersen  DK  (7)  0,1,3,3,1   
9. Niklas Klingberg  (3)  2,3,0,1,2   
10. David Howe  GB  (2)  1,3,1,2,ef   
11. Stefan Dannö (13)  3,1,2,0,1   
12. Matej Ferjan  (5)  1,2,3,0,ef   
13. Lukas Dryml  CZ  (4)  3,x,x,0,2   
14. Janusz Kołodziej  PL  (14)  0,1,1,2,1   
15. Theo Pijper  (12)  t,1,0,1,ef   
16. Mathias Schultz  (1)  0,0,0,0,0   
           
           
           
           
           
           

Semi-finals:
Baliński, Pedersen, Norris, Watson
Ułamek, Karlsson, Bjerre, Andersson
Final:
Karlsson, Ułamek, Pedersen, Baliński

Semi-final

Lonigo
05.06.2004



1. Wiesław Jaguś  PL  (9)  13  1,3,3,3,3   
2. Hans N.Andersen  DK  (10)  12  3,0,3,3,3   
3. Antonio Lindbäck
(2)  12  3,3,1,3,2   
4. Tomasz Chrzanowski  PL  (6)  11  2,2,3,1,3   
5. Niels Kristian Iversen  DK  (12)  11  2,3,3,2,1   
6. Marcin Rempała  PL  (11)  10  0,3,2,2,3   
7. Bohumil Brhel  CZ  (7)  3,2,ef,3,1   
8. Roman Poważnyj  RUS  (15)  3,0,2,2,x   
9. Stuard Robson  GB  (3)  2,1,2,2,0   
10. Jacek Rempała  PL  (13)  1,2,1,1,2   
11. Laszlo Szatmari  (14)  2,1,0,1,2   
12. Andrea Maida  (4)  1,2,2,0,0   
13. Izak Santej  SLO  (1)  0,1,0,0,2   
14. David Ruud  (16)  0,1,1,1,0   
15. Chris Neath  GB  (8)  1,ef,1,x,1   
16. Josef Franc  CZ  (5)  0,0,0,0,1   
           
           
           
           
           
           

Meeting closed after heat 20 due to heavy rain.



Qualifying round

Slany
22.05.2004



1. Tomasz Chrzanowski PL  (16)  14  3,3,2,3,3  70,27 
2. Craig Watson  AUS  (10)  13  3,3,3,1,3  70,17 
3. Matthias Schultz  (13)  12  2,3,3,1,3  71,11 
4. Stefan Dannö  (1)  11  3,2,1,3,2  70,40 
5. Antonin Svab  CZ  (9)  ef,1,3,3,2  71,69 
6. Tomas Topinka CZ  (4)  0,2,2,2,3  71,63 
7. Josef Franc  CZ  (3)  2,2,2,2,1  71,26 
8. Laszlo Szatmari  H (12)  2,1,1,2,2  71,29 
9. Sławomir Drabik  PL  (11)  1,3,3,f/ns,-  71,60 
10. Fredrich Wallner  (2)  1,2,2,2,f  72,22 
11. Joachim Kugelmann  (5)  2,0,3,0,1  70,79 
12. Tomas Suchanek  CZ  (R1)  1,1,1,2  70,63 
13. Niklas Aspgren  (8)  3,0,1,f/ns,-  73,15 
14. Pavel Ondrasik  CZ  (15)  1,1,0,1,0  71,91 
15. Manuel Hauzinger  (7)  1,0,0,0,x  71,12 
16. Zsolt Bencze  (6)  0,1,0,0,0  71,59 
17. Eddie Turksema  NL  (14)  ef,0,ef,-,-  71,11 
          70,82 
          71,55 
          71,81 
          71,61 sf 
          71,80 sf
71,26 final 

Semifinals:
Charznowski, Dannö, Franc, Topinka
Svab, Szatmari, Schultz, Watson
Final:
Svab, Chrzanowski, Dannö, Szatmari


Qualifying round

Zielona Góra
09.05.2004



1. Jacek Rempała  PL  (6)  12  2,3,3,3,1  64,44
2. Hans N.Andersen  DK  (10)  12  2,2,3,2,3  65,37 
3. Jarosław Hampel  PL  (1)  12  3,3,2,2,2  65,09 
4. Janusz Kołodziej  PL  (3)  11  ef,3,2,3,3  67,85 
5. Stefan Andersson  (12)  10  3,2,3,0,2  65,34 
6. Siergiej Darkin  RUS  (7)  10  3,1,2,3,1  66,03 
7. Antonio Lindbäck  (16)  2,3,1,0,3  65,63 
8. Damian Baliński  PL  (14)  0,1,3,1,3  66,12 
9. Mark Lemon  AUS  (13)  3,2,1,2,0  66,13 
10. Rinat Gafurow  RUS  (15)  1,2,2,2,1  66,83 
11. Leigh Lenham  GB  (2)  2,0,0,3,2  66,94 
12. Henning Bager  DK  (5)  1,1,1,1,2  66,31 
13. Chris Harris  GB  (9)  1,0,1,1,0  65,78 
14. Kostia Podżuks  LAT  (8)  0,1,0,1,0  67,16 
15. Rune Sola  (4)  1,0,0,0,1  65,78 
16. Mikke Bjerk  (11)  0,0,0,0,ef  66,12 
17. Marcin Rempała  PL  (R1)  dnr    65,93 
          66,09 
          66,06 
          67,06 
          67,19 
          67,28
67,05 

Semi-finals:
Lindbäck, Kołodziej, Darkin, J.Rempała-f/x
Andersson, Hampel, Andersen, Baliński
Final:
Hampel, Lindbäck, Kołodziej, Baliński



Qualifying round

Krsko
08.05.2004

1. Matej Zagar  SLO  (7)  15  3,3,3,3,3   
2. David Ruud  (12)  11  3,x,3,2,3   
3. Matej Ferjan  (15)  11  2,2,1,3,3   
4. Chris Neath  GB  (8)  11  1,2,3,3,2   
5. Izak Santej SLO  (13)  11  3,3,2,1,2   
6. Niklas Klingberg  (5)  11  2,2,2,2,3   
7. Peter Ljung  (16)  10  0,3,3,3,1   
8. Theo Pijper  NL  (1)  2,1,2,1,1   
9. Ryan Fisher  USA  (11)  1,1,1,2,2   
10. Denis Stojs  SLO  (10)  2,2,1,1,0   
11. Henrik Möller  DK  (14)  1,3,0,0,1   
12. Thomas Stange  (2)  1,1,0,0,2   
13. Oliver Allen  GB  (4)  3,x,0,-,-   
14. Ivan Vargek  CRO  (9)  0,0,2,ef,ef   
15. Primoz Legan  SLO  (17)  2,0   
16. Brian Lyngsö  DK  (3)  0,0,1,0,1   
17. Christophe Martin  (6)  0,0,0,1,ef   
18. Ales Kraljic  SLO  R2  dnr     
           
P.Legan - XVI, XX           
           
           

Semi-finals:
Klingberg, Zagar, Ferjan, Ljung
Ruud, Pijper, Neath, Santej
Final:
Zagar, Klingberg, Ruud, Pijper



Qualifying round

Terenzano
08.05.2004


1. Sebastian Ułamek PL  (5)  15  3,3,3,3,3   
2. Niels Kristian Iversen  DK  (7)  13  2,3,2,3,3   
3. Wiesław Jaguś  PL  (8)  10  0,1,3,3,3   
4. Lukas Dryml  CZ  (4)  10  3,3,1,3,x   
5. David Norris GB  (14)  2,3,2,2,f   
6. Stuart Robson GB  (6)  1,1,2,2,3   
7. Ales Dryml  CZ  (13)  2,3,2,1,x   
8. Ronni Pedersen  DK  (11)  3,ef,3,2,f   
9. Simone Terenzani  (1)  1,1,1,1,2   
10. Krzysztof Słaboń  CAN  (12)  1,2,2,0,x   
11. Jernej Kolenko  SLO  (3)  2,f,1,2,x   
12. Tomi Reima  SF  (15)  1,2,1,0,1   
13. Kai Laukkanen  SF  (10)  2,2,0,0,0   
14. Christian Hefenbrock  (2)  0,0,0,0,2   
15. Mirko Wolter  (16)  0,0,0,1,1   
16. Paolo Salvatelli  (9)  0,0,0,1,0   
17. Alessandro Dalla Valle  (R1)  dnr     
18. Marco Gregnanin  (R2)  dnr     
           
           
           
           

Semifinals:
Ułamek, Norris, Robson, L.Dryml
Jaguś, Iversen, Pedersen, A.Dryml
Final:
Jaguś, Ułamek, Iversen, Norris


;
Facebook 'Like' Button
 
Advertisement
 
 
Dzisiaj stronę odwiedziło już 192864 visitorstutaj!
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=