Runda kontynentalna (Continental Round) - 1966
Ćwierćfinał
(Quarter Final)

Abensberg
08.05.1966

1. Joachim Maj

PL

(1) 

 

 

 

2. Andrzej Wyglenda

PL

(15) 

 

 

 

3. Andrzej Pogorzelski

PL

(4) 

 

 

 

4. Gabdrachman Kadyrow

SU

(10) 

 

 

 

5. Igor Plechanow

SU

(12) 

 

 

 

6. Manfred Poschenrieder

D

(3) 

 

 

 

7. Pavel Mares

CS

(6) 

 

 

 

8. Bohumil Bartonek

CS

(13) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Abandoned after six heats due rain - eight riders seeded to next round.

Ćwierćfinał
(Quarter Final)

Meisen
08.05.1966


1. Jan Mucha

PL

(5) 

15

3,3,3,3,3

 

2. Edmund Migoś

PL

(2) 

12

3,3,2,2,2 

 

3. Marian Rose

PL

(7) 

11

2,3,f,3,3 

 

4. Borys Samorodow

SU

(13) 

11

3,2,1,3,2 

 

5. Peter Liebing

DDR

(9) 

10

3,1,2,3,1 

 

6. Władimir Sokołow

SU

(3) 

8+3

1,0,3,1,3 

 

7. Hans Jürgen Fritz

DDR

(8) 

8+2

0,3,1,1,3 

 

8. Lubos Tomicek

CS

(11) 

8+1

1,2,3,0,2 

 

9. Joachim Dinse

DDR

(10) 

8+f

f,2,3,2,1 

 

10. Günter Schelenz

DDR 

(1) 

2,0,1,2,2 

 

11. Reino Vildas

SU 

(6) 

1,0,2,2,1 

 

12. Bruno Bülau

DDR 

(4) 

0,2,2,1,0 

 

13. Miloslav Verner

CS

(15) 

2,1,1,0,0 

 

14. Frantisek Richter

CS 

(14) 

0,1,0,1,1 

 

15. Jürgen Rudolph

DDR

(12) 

2,f,0,0,0 

 

16. Eberhard Kammler 

DDR 

(16) 

1,1,0,f,- 

 

R1. Dieter Tetzlaff 

DDR 

(17) 

0

 

R2. Heino Niemann 

DDR 

(18) 

dnr 

 

 

 

 

 

 

 

 

D.Tetzlaff - XVIII 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ćwierćfinał
(Quaarter Final)

Miskolc
08.05.1966

1. Jerzy Trzeszkowski

PL

 

15

3,3,3,3,3

 

2. Zbigniew Podlecki

PL

 

13

 

 

3. Farid Szajnurow

SU

 

12

 

 

4. Paweł Waloszek

PL

 

11

 

 

5. Jaroslav Volf

CS

 

11

 

 

6. Karel Prusa

CS

 

10

 

 

7. Nikołaj Korniew

SU

 

9

 

 

8. Jurij Czekranow

SU

 

8

 

 

9. Stanislav Kubicek

CS

 

8

 

 

10. Barnaba Gyepes

H

 

7

 

 

11. Heinrich Sprenger

D

 

5

 

 

12. Ferenc Radacsi

H

 

3

 

 

13. Istvan Pasztor

H

 

3

 

 

14. Otto Lantenhamer

D

 

1

 

 

15. Leopold Kastl

D

 

1

 

 

16. Zoltan Nagyvaradi

H

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ćwierćfinał
(Quarter Final)

Osijek
08.05.1966

1. Gienadij Kurylenko

SU

 

14

 

 

2. Stanisław Tkocz

PL

 

14

 

 

3. Antoni Woryna

PL

 

14

 

 

4. Wiktor Trofimow

SU

 

10

 

 

5. Konstanty Pociejkowicz

PL

 

10

 

 

6. Marian Kaiser

PL

 

9

 

 

7. Antonin Svab 

CS

 

9

 

 

8. Jan Holub

CS

 

6

 

 

9. Walentin Moisiejew

SU

 

5

 

 

10. Drago Regvard

YU

 

 

 

 

11. Milovantankovic 

YU 

 

 

 

 

12. Wiaczesław Jakimow 

SU 

 

 

 

 

13. Valentin Medved 

YU 

 

 

 

 

14. Rudolf Havelka 

CS 

 

 

 

 

15. Franc Babic 

YU 

 

 

 

 

16. Antonin Kasper 

CS 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Półfinał
(Semifinal)

Bałakowo
22.05.1966



1. Gienadij Kurylenko

SU

(3) 

13

3,2,3,2,3 

 

2. Antoni Woryna

PL

(5) 

11

3,0,2,3,3 

 

3. Marian Rose

PL

(9) 

10

ef,3,1,3,3 

 

4. Konstanty Pociejkowicz

PL

(1) 

10

f,2,2,3,3 

 

5. Stanisław Tkocz

PL

(13) 

10

1,1,3,3,2 

 

6. Edmund Migoś

PL

(12) 

10

2,2,3,2,1 

 

7. Wiktor Trofimow

SU

(14) 

10

3,2,2,1,2 

 

8. Borys Samorodow

SU

(16) 

9

2,3,3,1,ef 

 

9. Marian Kaiser

PL

(11) 

9

3,3,1,2,0 

 

10. Władimir Sokołow

SU

(7) 

7

2,1,2,0,2 

 

11. Jan Mucha

PL

(6) 

6

1,3,0,2,0 

 

12. Peter Liebing

DDR

(2) 

4

2,0,1,0,1 

 

13. Antonin Svab

CS

(4) 

4

f,1,1,1,1 

 

14. Lubos Tomicek

CS

(8) 

3

0,0,0,1,2 

 

15. Jan Holub

CS

(10) 

3

1,1,0,0,1 

 

16. Hans Jürgen Fritz

DDR

(15) 

0

0,0,0,0,0 

 

R1. Walery Moisiejew 

SU 

(17) 

dnr 

 

 

R2. Joachim Dinse 

DDR 

(18) 

dnr 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Półfinał
(Semifinal)

Rybnik
22.05.1966


1. Andrzej Pogorzelski

PL

(1) 

14

3,3,2,3,3 

77,0 

2. Joachim Maj

PL

(11) 

12

2,1,3,3,3 

77,6 

3. Pawel Mares

CS

(15) 

12

3,2,2,3,2 

78,9 

4. Paweł Waloszek

PL

(5) 

10

3,1,3,2,1 

77,6 

5. Andrzej Wyglenda

PL

(16) 

10

2,3,1,1,3 

77,7 

6. Stanislav Kubicek

CS

(13) 

9

0,2,3,1,3 

80,0 

7. Igor Plechanow

SU

(12) 

8

1,2,1,2,2 

79,1 

8. Jaroslav Volf

CS

(4) 

8

2,1,1,2,2 

79,5 

9. Farid Szajnurow

SU

(3) 

7

0,3,0,3,1 

79,6 

10. Jerzy Trzeszkowski

PL

(7) 

2,0,2,1,2 

79,1 

11. Zbigniew Podlecki

PL

(2) 

1,3,0,2,0 

79,1 

12. Gabdrachman Kadyrow

SU

(9) 

3,0,2,1,1 

79,2 

13. Karel Prusa

CS

(10) 

0,2,0,0,1 

79,8 

14. Bohumil Bartonek

CS

(6) 

1,0,0,0,0 

79,9 

15. Manfred Poschenreider

D

(8) 

ns 

 

80,0 

16. Władimir Korniew

SU

(14) 

ns 

 

80,3 

R1. Jurij Czekranow 

SU 

 

1,1,0 

80,2 

R2. Frantisek Ledecky 

CS 

 

0,0,3,0,0 

81,0 

RT. Alojzy Norek 

PL 

 

0,0 

81,1 

 

 

 

 

 

81,3 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Finał Kontynentalny
(Continental Final)

Slany
25.06.1966


1. Andrzej Pogorzelski

PL

(14) 

12

3,3,1,2,3 

75,3 

2. Antoni Woryna

PL

(12) 

11

2,3,2,3,1 

77,8 

3. Konstanty Pociejkowicz

PL

(13) 

11

2,2,3,2,2 

78,2 

4. Marian Kaiser

PL

(11) 

10

0,3,2,3,2 

77,8 

5. Edmund Migoś

PL

(2) 

10

3,2,3,0,2 

77,8 

6. Igor Plechanow

SU

(1) 

10

2,3,1,1,3 

79,0 

7. Paweł Waloszek

PL

(9) 

10

3,1,2,3,1 

77,9 

8. Stanisław Tkocz

PL

(7) 

9+3

3,1,2,0,3 

79,3 

9. Pavel Mares

CS

(6) 

9+2

2,1,3,x,3 

76,2 

10. Marian Rose

PL

(8) 

9

1,2,3,1,2 

77,8 

11. Wiktor Trofimow

SU

(3) 

5

1,2,0,2,0 

76,2 

12. Joachim Maj

PL

(16) 

4

0,1,0,3,0 

76,5 

13. Andrzej Wyglenda

PL

(10) 

3

1,f,1,1,0 

77,5 

14. Stanislav Kubicek

CS

(4) 

2

0,0,0,2,0 

79,8 

15. Borys Samorodow

SU

(5) 

2

0,0,1,0,1 

78,2 

16. Gienadij Kurylenko

SU

(15) 

1

1,0,0,0,0 

76,3 

R.  Jaroslav Volf

CS

 

dnr

 

76,9 

 

 

 

 

 

78,8 

 

 

 

 

 

76,4 

 

 

 

 

 

77,2 

 

 

 

 

 

76,0 VIII-IX 

 

 

 

 

 

 


Finał Europejski
(European Final)

Wembley
03.09.1966


1. Ivan Mauger

NZ

(14)

14

2,3,3,3,3

72,2

2. Barry Briggs

NZ

(16)

13

3,2,3,3,2

71,6

3. Antoni Woryna

PL

(12)

11

1,3,3,2,2

70,4

4. Sverre Harrfeldt

N

(11)

10

2,3,1,3,1

71,2

5. Nigel Boocock

GB

(1)

10

2,2,2,1,3

69,2

6. Igor Plechanow

SU

(5)

10

1,3,2,2,2

70,6

7. Mike Broadbanks

GB

(10)

9

3,2,2,1,1

70,8

8. Stanisław Tkocz

PL

(13)

8

f,1,3,1,3

70,4

9. Andrzej Pogorzelski

PL

(15)

8

1,2,1,2,2

71,2

10. Marian Kaiser

PL

(8)

7

3,ef,2,2,0

71,4

11. Ken McKinlay

GB

(6)

6

2,1,0,3,0

70,6

12. Konstanty Pociejkowicz

PL

(3)

5

3,f,1,0,1

71,6

13. Edmund Migoś

PL

(2)

4

1,0,0,0,3

71,0

14. Brian Brett

GB

(7)

3

0,1,1,0,1

71,8

15. George Hunter

GB

(4)

2

0,1,0,1,ef

71,6

16. Colin Pratt

GB

(9)

0

0,0,ef,0,0

72,0

R.  Paweł Waloszek

PL

 

dnr

 

71,4

 

 

 

 

 

71,8

 

 

 

 

 

72,6

 

 

 

 

 

71,2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


;
Facebook 'Like' Button
 
Advertisement
 
 
Dzisiaj stronę odwiedziło już 141522 visitorstutaj!
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=